Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz Nedir?

Lazer lipoliz lazer enerjisi yardımı ile yağ hücrelerinin parçalanma işlemidir. Yağ hücreleri parçalanırken çevre dokudaki kılcal damarlar da koagule edilir. Kılcal damarların koagulasyonu bize daha az kanama ve uygulama sonrası hızlı iyileşme şansı verir. Lazer lipoliz esnasında çevre dokudaki kollojen uyarılarak sıkılaşma sağlanır.

Lazer lipoliz sayesinde oluşan Remodeling (yeniden modelleme) işlemi sayesinde bölgesel şekillendirme daha kolay olur. Parçalanan yağlar genellikle liposuction ile vücut dışına alınır.

Özellikle geniş sahalarda (karın, simit bölgesi, sırt) çalışıldığında parçalanmış yağ yükünü vücuda bırakmayıp onu liposuction ile atmak en uygunudur. Bu işleme de “Lazer Liposuction” adı verilir.

Lazer Lipoliz Avantajları

  1. Kanama daha azdır. İşlem sırasında ince kılcal damarları koagule ettiğinden lazer lipoliz uygulamasında kanama minimaldir.
  2. Daha önceden liposakşın operasyonu geçirmiş kişilerde ideal bir yöntemdir.
  3. Sıkılaştırıcı etki. Özellikle gevşeme-sarkma olma riski olan bölgelerde(çene altı-gıdı-, karın, kollar) sıkılaştırıcı etkisi ile lazer lipoliz tercih edilir.
  4. Lazer lipoliz yeniden kollojen oluşumunu tetikler.
  5. Erken dönemde normal yaşama dönüş sağlanır. Lazer lipolizde iyileşme hızlıdır.

Yağlar dolgu veya büyütme amacı ile başka bölgelerde kullanılabilir mi?

Kullanılamaz. Zira bu yağlar lazer enerjisi etkisi ile hücresel bütünlüğünü kaybetmiştir. Alınan yağların kullanılması isteniyorsa (meme büyütme, popo dikleştirme, yüzde dolgu gibi amaçlarla) “Vaser Liposuction” kullanılır.

Lazer Lipoliz Fiyatları 2024

Lazer lipoliz yaptıranların en çok merak ettikleri konuların başında lazer lipoliz fiyatları gelmektedir. Lazer lipoliz fiyatları işlem yapılacak bölge sayı ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Yine lazer lipoliz uygulamasının yapılacağı hastane ve cihaz da lazer lipoliz maliyetini değiştiren faktörler arasındadır.

Beraberinde yapılacak ek cerrahi girişimler (karın germe, meme estetiği gibi) de lazer lipoliz maliyetlerini değiştiren faktörlerdendir.

Lazer Enerjisi Yağ Dokusunu Nasıl Parçalar?

Lazer uygulama bölgesinde birkaç mekanizma ile etki eder.

  1. Selektif fototermoliz: Özel dalga boyları ile direkt yağ hücre zarının parçalanması
  2. Fotokoagulasyon etkisi: Oluşturduğu ısı etkisi ile yağ hücrelerini parçalaması.
  3. Yağ hücreleri kökenli Lipaz enzimi: Parçalanan yağ hücresi içerisinde bulunan ve parçalanma sırasında açığa çıkan yağ parçalayıcı enzim(lipaz),komşu hücresini de patlatır.

Görüldüğü gibi lazer enerjisi, birden fazla mekanizma ile yağ hücrelerine etki eder. Lazer lipoliz sadece yağ hücrelerine parçalamayıp,  çevre bağ dokusu(kollejen) üzerinde de sıkılaştırıcı etki gösterir.

Lazer Lipolizin Selülit tedavisinde Kullanımı

Kadınların sıkça karşılaştığı ve portakal kabuğu ya da yatak şiltesi görünümüne selülit adını vermekteyiz. Selülit tedavisi geniş kapsamlı ele alınması gereken bir konudur. Yüzeysel liposakşının eşlik ettiği lazer lipoliz uygulaması ile deri ile olan ve selülite sebep olan bantlar parçalanır. Hücre tedavileri ile de desteklenebilir.

Lazer Lipoliz Sonrası Komplikasyonlar

Lazer lipoliz ile özellikle tecrübeli olmayan ellerde ve uygun olmayan cihazlar ile termal hasar (deride yanık) oluştuğu rapor edilmiştir. Bizim kullandığımız cihazlarda doku içi ısıyı anlık olarak ölçen termal problar mevcuttur. Doku içi ısı arttığında cihaz hem ses ile uyarı vermekte hem de kendini otomatik olarak kapatmaktadır. Ayrıca çalışılan bölgedeki derinin kalınlığına göre cihaz hassasiyeti ayarlanabilmekte, örneğin bacak içi gibi ince derili bir bölgede daha düşük ısılarda uyarı vermesi sağlanabilmektedir.

Lazer Lipoliz İçin Kullanılan Cihazlar, Dalga Boyları ve Farkları Nelerdir?

Fotona XP, Deka Smartlipo, Palomar ve Cynosure Smartlipo gibi farklı üreticilere ait Nd-Yag ve Diod dalga boylarını kullanan cihazlar günümüze kadar lazer lipoliz amacı ile kullanılmıştır. Genellikle kullanılan 1064nm dalga boyu damar ve kısmen yağ üzerine etkili bir dalga boyudur. Ancak günümüzde gelinen noktada 3 dalga boyunu ikili atışlar şeklinde kullanan “Smartlipo Triplex” açık ara önde gitmektedir.

Smart lipo Triplex cihazında, 1064nm(damar ve yağ),1440nm (yağ üzerine max etki),1320nm(sıkılaştırıcı etki) dalga boyları aynı cihaz içerisinde kullanıma sunulmuştur. Smartlipo Triplex’in fark yaratan diğer özelliği internal ısı sensörü içeren problarıdır. Yani doku içinde ayarladığımız üst sınır sıcaklığa yaklaşırken ses ile uyarı verir, belirtilen ısıya ulaşınca da cihaz otomatik olarak kendini durdurur. Bu sayede yanık riski nerede ise yoktur denilebilir.